Mishary El-Harraz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mishary El-Harraz (Arabisht: مشاري الخراز; lindi më 31 dhjetor 1958) është predikues në Ministrinë për Çështjet Fetare në Kuvajt.[1] Ai filloi të merret për fenë e tij me shokët në universitetin ku shkoi, duke diskutuar për çështjet të ndryshme Islame.

Mësimi u mbajt në "Masjed Al-Kabir" (Xhamia e Madhe) në Kuvajt dhe luajti një rol të madh në të famshëm të Imamit, por gjithashtu tërhoqi vëmendjen e një numri besimtarësh: 25 mijë vetë morën pjesë në sesionin e tij të fundit në xhaminë e njëjtë.

Kanali arab MBC transmeton një emision të tij gjatë muajit të Ramazanit “Si ta shijoj namazin?” dhe arriti sukses të madh në MBC 1.

Në një program fetar, el-Harrazi prezantoi “Si të sillem me Zotin?” në një form të ligjërates ku morrën pjesë 35 mijë burra dhe gra, ky tubim është më i madh në historinë e Kuvajtit. Duke folur në program, el-Harrazi ka thënë: “Ky program është më i rëndësishmi që kam bërë në jetën time”.

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ مشاري الخراز. mbc.net

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]