Jump to content

Mishi i tharë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pastërma nga Armenia.

Mishi i thatë është një tipar i shumë kuzhinave në mbarë botën. Shembujt përfshijnë:

 • Kulen Slanina Peçenica
 • Aliya, mish i tharë në diell nga Kenia[1]
 • Bakkwa ose rougan, fletë kineze të thara të kripura dhe të ëmbla.[2]
 • Biltong, një mish i kuruar që e ka origjinën në Afrikën Jugore.
 • Bògoǫ, një mish i tharë dhe i tymosur, shpesh caribou, i popullit Dené të Kanadasë veriore.
 • Borts, shirita të tharë në ajër të mishit të kalit ose lopës që përdoren si ushqim udhëtimi ose për të zgjatur dimrin në Mongoli. Shpesh grihet në pluhur dhe përzihet me ujë për të krijuar supë.[3]
 • Bresaola, viçi i kripur i tharë në ajër me origjinë nga lugina Valtellina në Italinë veriore.
 • Brési, i prodhuar në kantonin Jura dhe në Jura Bernois në Zvicër dhe në departamentin e Doubs në Francë.
 • Bündnerfleisch, mish i tharë në ajër nga Kanton Graubünden në Zvicër.
 • Carne-de-sol, viçi i kripur i tharë në diell nga Brazili.
 • Carne seca, mish i tharë në ajër nga Meksika.
 • Cecina, mish i tymosur lehtë, i tharë dhe i kripur nga Spanja veriperëndimore (Asturias, León, Cantabria), Kuba, Nikaragua dhe Meksika.
 • Charqui, i bërë nga llama ose alpaka, në Amerikën e Jugut.[4]
 • Mish viçi i copëtuar, viçi i tharë pjesërisht i shitur në gjethe të vogla, të holla, fleksibël në kavanoza ose pako plastike.
 • Droëwors, nga Afrika e Jugut, sallam i tharë
 • Fenalår nga Norvegjia është kofshë e kripur dhe e tharë e një dele kryesisht, por mund të vijë edhe nga kafshë të tjera si kaprolli, dreri, moza ose renë.
 • Hunter Beef, një mish viçi i zier nga Pakistani i marinuar dhe i pjekur për përdorim në sanduiçe dhe sallata.
 • Idiyirachi është një delikatesë tradicionale e stilit Kerala e bërë nga mishi i thatë i buallit të grirë dhe të copëtuar.
 • I tharë, mish i prerë me yndyrë, i prerë në rripa, i marinuar dhe i tharë ose i tymosur.
 • Kawaab, mish i tharë në ajër, me erëza të komunitetit Hyderabadi të Indisë.
 • Kilishi, një mish nigerian i tharë dhe pikant. Të lyera me salcë kikiriku si dhe me erëza të tjera.
 • Kuivaliha, mish i kripur i tharë në ajër (shpesh renë) i Finlandës veriore.
 • Laap mei, i quajtur edhe "mish dylli" ose mish i tharë në ajër, është një specialitet i Kinës jugore.[5]
 • Lahndi ose kadid, mish i kripur i tharë në ajër (shpesh qengji) i fisit Pushtoon të Pakistanit, Afganistanit Verior dhe Afrikës Veriore (gueddid).
 • Mipku, shirita mishi të tharë në ajër, shpesh karibo ose renë, të popullit Inuvialuit të Kanadasë Veriore.
 • Pânsâwân, shirita të tharë të tymosur të mishit të bizonit tradicionalisht të popujve të rrafshinave Cree të Kanadasë Perëndimore dhe Shteteve të Bashkuara.
 • Pastirma, mish i kripur dhe shpesh me erëza i tharë në ajër në Armeni, Greqi, Turqi dhe Ballkan.
 • Pemmican, një përzierje mishi, ndonjëherë me fruta të thata, e përdorur nga popujt vendas të Amerikës së Veriut.
 • Pindang, mish i tharë i buallit nga Filipinet.
 • Po, mish i thatë në kuzhinën koreane.
 • Yukpo, mish viçi i tharë në kuzhinën koreane.
 • Vatti Mamsam ose Endu Mamsam është mish i freskët dhie, deleje, viçi i tharë në diell i përzier me shafran të Indisë dhe kripë nga Rayalaseema, Andhra Pradesh në Indi.
 • Uppukandam, mish deleje e tharë e kripur pa kocka nga Tamil Nadu në Indi
 • Sukhad është një mish gjahu i tharë nga Bhopal, Indi.
 • Suho meso, një viç i tymosur i ngrënë në Bosnje.
 • Sukuti, mish i tharë në ajër, me erëza të komunitetit Newari të Nepalit.
 • Walliser Rohschinken, proshutë e tharë në ajër nga Kanton Wallis në Zvicër.
 • Walliser Trockenfleisch, viçi i tharë në ajër nga Kanton Wallis në Zvicër.
 • Walliser Trockenspeck, proshutë e tharë në ajër nga Kanton Wallis në Zvicër.
 • Walliser Trockenwurst, sallam i tharë në ajër nga Kanton Wallis në Zvicër.
 • Gakhaj, mish i tharë në diell ose në furrë nga rajoni Gakh në Azerbajxhan.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Aliya (dried meat stew)". www.kenya-advisor.com. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2023. Marrë më 2020-05-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Signature Bak Kwa 招牌肉干 – Welcome to Kim Tee" (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2020. Marrë më 2020-05-30.
 3. ^ "Borts - Dried Meat - Mongolian Recipes". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Archived copy" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2010-07-01. Marrë më 2012-03-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 5. ^ Chinese charcuterie is having a moment in the sun, 26 shkurt 2014 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)