Mjalti Manuka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ky mjalt është perdorur që në lashtësi për të trajtuar sëmundje . Mjalti është anti bakterial

Mjalti Manuka prodhohet në Zelanden e Re nga nektari i pemes Manuka . Ky mjaltë është perdorur që në lashtësi për të trajtuar sëmundje . Mjalti është anti bakterial . Gjithashtu ky mjaltë stimulon prodhimin e qelizave speciale të cilat riparojnë indet e dëmtuara nga infeksionet . Akoma më tej , ky mjaltë është anti – inflamator dhe pasi aplikohet , ai në menyrë të shpejtë redukton dhimbjet dhe inflamacionin.

Përberësit e mjaltit Manuka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Hydrogen peroxide është një nga përbërësit e mjaltit . Ai i jep mjaltit veti antibiotike . Por disa lloje mjaltesh , përfshirë Manuka , kanë edhe disa përbërës të tjerë me veti antibiotike .

Përbërësi kryesor në mjaltin Manuka i cili është shumë anti- bakterial , është methylglyoxal (MG). MG është një komponent i cili gjendet në shumicën e llojeve të mjaltit por në sasi shumë të vogël . Në Mjaltin Manuka , MG vjen i kombinuar me një tjetër komponent i cili është dihydroxyacetone , i cili gjendet në një sasi shume të madhe në nektarin e luleve manuka . Mendohet se MG është ai që i jep mjaltit manuka kaq shumë fuqi antibiotike . Sa më i lartë përqendrimi i MG , aq më i lartë është edhe efekti antibiotik . Prodhuesit e mjaltit kane zhvilluar një shkallë për matjen e fuqisë së mjaltit manuka , e cila quhet UMF ( Unique Manuka Factor ). UMF korrespondon me koncetrimin e MG . Që mjalti Manuka të jetë mjaftueshem potencial duhet që të jetë të paktën 10 UMF .

Benefitet e mjaltit Manuka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimi kryesor i mjaltit Manuka është për trajtimin e plagëve dhe djegieve. Mjalti Manuka përdoret gjithashtu edhe për qellime të tjera. Ketu përfshihen:

• Parandalimi dhe trajtimi i kancerit

• Reduktimi i kolesterolit te lartë

• Reduktimi i inflamacionit

• Trajtimi i diabetit

• Trajtimi i infeksionëve të veshit , syrit dhe të sinusit .

Mjalti manuka prodhohet në Zelanden e Re .

• Trajtimi i problemeve të stomakut ( gastritit)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1]'Benefitet e mjaltit Manuka [2]

  1. ^ http://www.webmd.com/a-to-z-guides/manuka-honey-medicinal-uses
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2015. Marrë më 2 nëntor 2014. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)