Jump to content

Mleti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mleti (Latin: Melita, italisht: Meleda) është ishulli më jugor dhe më i madh i Adriatikut në rajonin DalmaciaKroacisë. Parku Kombëtar përfshin pjesën perëndimore të ishullit, Veliko jezero, Malo jezero, Soline Bay dhe një brez deti 500 m të gjerë nga kepi më i spikatur i Mletit që mbulon një sipërfaqe prej 54 km 2 . [1] Pjesët qendrore të parkut janë Veliko Jezero me Ishullin e Shën Marisë, Malo Jezero dhe fshatrat Goveđari, Polače dhe Pomena .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (qershor 2004). "Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000" (PDF). Geoadria (në anglisht). Zadar. 9 (1): 5–32. doi:10.15291/geoadria.127. Marrë më 19 nëntor 2019.