Zadar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Zadar
Zara, Iadera
—  Qytet  —
Zadar is located in Kroacia
Zadar
Zadar
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Zadar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.12°0′0″V 15.24°0′0″L / 44.12000°V 15.24000°L / 44.12000; 15.24000 (Zadar)Koordinatat: 44.12°0′0″V 15.24°0′0″L / 44.12000°V 15.24000°L / 44.12000; 15.24000 (Zadar)
Popullsia 70.775 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Zadar (në Kroatisht Zara, Iadera) është një qytet në zhupaninë Zadar në Kroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 70775 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 70674 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 69556 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.14%.[2]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.

Stampa:Zhupania Zadar