Moncton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Moncton (kthjellim).


Moncton
City of Moncton , Ville de Moncton
—  qytet (city)  —
Pamje nga Moncton

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca New Brunswick – stema New Brunswick
Ndarja statistikore Kontea Westmorland
Kryebashkiaku George LeBlanc
Statistika dhe Territori
Koordinatat 46°06′57″V 64°48′11″P / 46.115833°V 64.803056°P / 46.115833; -64.803056 (Moncton)Koordinatat: 46°06′57″V 64°48′11″P / 46.115833°V 64.803056°P / 46.115833; -64.803056 (Moncton)
Lartësia 0-70 m (n.n.d)
Sipërfaqja 141,17 km2
Popullsia 64.128 banorë 2006
Dendësia 454,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-4
Prefiksi -506
Kodi Postar E1A-E1G
Vendndodhja
Moncton is located in Kanadaja
Moncton
Moncton
Moncton – harta_foto
www.moncton.ca/

Moncton është një qytet (city) në Provincën New Brunswick, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 141.17 km² dhe popullsi 64128 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Moncton – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në New Brunswick