Montans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Montans (Shqip: Pjerrëti) është një komunëdepartamentin Tarn dhe rajonin OcitaniaFrancës jugore.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i vendbanimit rrjedh nga fjala oksitane montant, që do të thotë "e pjerrët".

Tas mallrash samiane romake (terra sigillata), prodhuar në Pjerrët dhe fotografuar në muzeun "Arkeozit" të Pjerrëtit
Furra romake e qeramikës, e rindërtuar në muzeun arkeozit të Pjerrëtit në Francë
Dyqan romak fast-food, stili Pompei, i rindërtuar në muzeun arkeozit Pjerrëti, në Francë.