Monumentet e Sibeliusit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Monumeti i Sibeliusit është dedikuar për kompozitorin Finlandez Jean Sibelius (18651957). Monumenti është vendosur në Sibelius Park (Sibeliuspuisto) në rrethin e TöölöHelsinki, kryeqyteti i Finlandës. Monumenti është projektuar nga Eila Hiltunen dhe u hap më 7 shtator 1967. Pesha e monumentit është 24 ton dhe me parametrat 8,5 m × 10,5 m × 6,5 m.

Versioni i zvogëluar i monumentit është i vendosur në UNESCOParis. Një vepër me një koncept të ngjashme, i projektuar gjithashtu nga Hiltunen, është vendosur në Selië e OKBNew York City.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]