Jump to content

Morandi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Morandi
OrigjinaRumania Rumania
ZhanretEuro pop
Dance music
Vitet aktik2005 - prezent
Antar/ëtMarius Moga
Andrei Ştefan Ropcea

Morandi është një grup rumun europop që përbëhet nga Marius Moga dhe Andrei Ştefan Ropcea (Randi). Emri i grupit rrjedh nga dy shkronjat e para të emrit të Mogas dhe pseudonimit të Ropceas, Randi, pra Morandi.

Përveç suksesit në Rumani, kënga Beijo listohej në vendet e para në disa top lista pan-Evropiane më 2005, përfshirë top-listën MTV Europe dhe World Chart Express. Morandi u nominuan me çmimin "Akti më i mirë rumanez" në MTV Europe Music Awards 2005 dhe MTV Europe Music Awards 2006, dhe më në fund e fituan çmimin në MTV Europe Music Awards 2008.

MTV Romania Music Awards 2006, Morandi fitoi çmimin Best Song (kënga më e mirë) (për Beijo) dhe Best Video (videoklipi më i mirë) (për Falling Asleep). Albumi i tyre, "Reverse", shiti mbi 2 milion kopje.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Already Now-Ing (2009)

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]