Jump to content

Moti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Moti paraqet gjendjen momentale të temperaturës, të presionit të ajrit, erërave të reve dhe reshjeve. Moti shpreh, mbi të tjerat, se sa është ftohtë ose nxehtë, lagësht apo thatë, apo sa është qielli i hapur apo i vranët.[1]

Elementet e motit janë: temperature e ajrit, shtypja atmosferike, era- shpejtësia dhe drejtimi i saj, vranësirat, reshjet atmosferike etj.

Gjithashtu varet nga faktorët astronomik dhe gjeografik.

  1. ^ LIGJI PËR VEPRIMTARITË HIDROMETEOROLOGJIKE Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar 29 shtator 2007 tek Wayback Machine