Jump to content

Mrekullitë e Jezusit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dasma në Kanë: një nga mrekullitë më të njohura të Jezusit ku ai shndërron ujin në verë. Afresk i Gjotos, Padova.

Feja e krishterë quan "mrekulli të Jezusit" disa ngjarje në ungjijtë kanonikë, e në librat e tjerë të Besëlidhjes së Re, mbahen si mrekulli dhe i mvishen Jezusit. Edhe disa nga ungjijtë apokrifë (gr. apokrifa - fshehtazi) dhe gojëdhëna të lindura më vonë rrëfejnë për mrekullitë e Jezusit.

Mrekullitë e Jezusit mund të renditen në mrekulli shëruese, eksorciste, zotëruese mbi natyrën, tre rastet e pagëzimit, Vdekja dhe Ringjallja e Jezus Krishtit dhe të tjera. Për shumë të krishterë mrekullitë duhet të mendohen si fakte historike, ndërsa për të tjerë janë tregime alegorike apo figurative.

Shpjegime të ndryshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritika skolariste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikëpamja islamike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Mrekullitë e Jezusit: kërkim historik.