Jump to content

Mubah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mubah (arabisht: مباح) është një fjalë arabe që do të thotë "e lejuar", për të cilën asnjë urdhër apo ndalim nuk lidhet me vetë veprën.

uṣūl al-fikh (parimet e jurisprudencës islame), mubah është një nga pesë vendimet (ahkam). Ai i referohet një veprimi që nuk është i detyrueshëm, i rekomanduar, i papëlqyeshëm ose i ndaluar, dhe si rrjedhim nuk përfshin asnjë gjykim nga Zoti.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Vikør, Knut S. (2014). "Sharīʿah". përmbledhur nga Emad El-Din Shahin (red.). The Oxford Encyclopedia of Islam and Politics (në anglisht). Oxford University Press. Arkivuar nga origjinali më 2014-06-04. Marrë më 2017-05-20.