Muhamed Bekteshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Haxhi Hafiz Muhamed Bekteshi (Shkodër, 1883 - 1958) ka qenë myderiz, vaiz, ndër prijësit më të rëndësishëm të tarikatit Tixhani'i në Shqipëri para diktaturës komuniste,[1] i përndjekur prej regjimit komunist.[2]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Clayer, Nathalie (2009). "The Tijaniyya Reformism and Islamic Revival in Interwar Albania". academia.edu (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ Fjalor Enciklopedik i Viktimave të Terrorit Komunist I (A-Ç) (PDF). Tiranë: Instituti i Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit. 2012. fq. 165. ISBN 978-9928-168-01-6.