Muhamed el-Arifi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Muhammed el-Arifi

Muhamad bin AbdelRahman el-Arifi (Arabisht:محمد العريفي‎) u lind më 15 korrik në vitin 1970, është teolog nga Arabia Saudite. Ai është profesor në universitetin e Mbretit Saud. Ai është anëtar i Ligës Botërore Muslimane dhe Shoqatës së Dijetarëve Muslimanë.[1][2] Ai ishte studenti i Bin Bazit.

Popullariteti në media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 9 dhjetori 2015 ka mbi 16 milionë pëlqime në Facebook dhe 13.4 milionë ndjekës në Twitter, e cila vendos llogarinë e tij në krye të top 100 në të gjithë botën, dhe #10 në botën arabe dhe në Lindjen e Mesme.

Antisemitizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në muajin korrik 2015 al-Arifi e shkroi një kritikë në Facebook, duke u ankuar se jehudët janë dritë, por në realitet jehudët janë njerëz më të këqinj. Sipas al-Arifit, të gjitha kualiteti i keq i jehudëve janë përmendur në Kuran.

Ndalimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

El-Arifi u ndalua të hyjë në Zvicër për shkak mendimeve ekstreme që kishte.[1]

Danimarka e ndaloi el-Arifin të hyjë në vend për dy vite në maj 2017.

Punët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • (Arabisht)al-Mufid fi Taqrib Ahkaam al-adhan: 124 fatwa tahummu mu'adhdhin wa-al-Sami `al-adhan Dar al-Hijrah, al-Riyadh, 1995 (namazi dhe fetva)
  • (Arabisht)al-Durar Bahiyah fi al-al-al-alghaz fiqhiyah: akthar min 300 min lughz Fiqhi muntakhabah kutub al-fiqh, mudhayyalah bi-wa-lata'if Fawa `id Maktabat al -lil-Ma `arif wa al-Nashr Tawzi` al-Riyadh, 2000 (Sheriati dhe Hanbelitë).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Milmo, Cahal (24 qershor 2013). "Sunni vs Shia... in Gerrard's Cross: New mosque highlights growing tensions among British Muslims". The Independent. Marrë më 25 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Official verified English page, Facebook, 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]