Jump to content

Muhammed VI i Marokut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muhammed VI
Mbreti i Marokut
Mbretërimi23 korrik 1999 - duke vazhduar
ParaardhësHasan II
Kryeministrat e Marokut
BashkëshorteSalma Bennani (m. 2001)
Fëmijë
Emri i plotë
Sidi Muhammed bin Hasan el Alaui
ShtëpiaAlaouite
I atiHasan II i Marokut
E ëmaLalla Latifa
U lind21 gusht 1963 (57 vjet)
Rabat, Maroku

‎Muhammed VI (Arabisht: محمد السادس‎; Berberisht: ⴰⴳⵍⵍⵉⴷ ⵎⵓⵃⴰⵎⵎⴷ ⵙⴷⵉⵙ agllid muhammd sdis; lindi më 21 gusht 1963) është mbreti i Marokut. Ai i përket dinastisë Alauite dhe u ngjit në fron më 23 korrik 1999 me vdekjen e babait të tij, mbretit Hasan II.[1]

Mbreti fillimisht filloi reformat për t'i dhënë grave më shumë pushtet.[2] Kabllot diplomatike të rrjedhura nga WikiLeaks kanë pohuar korrupsion të gjerë në oborrin e mbretit Mohammed VI, duke implikuar mbretin dhe këshilltarët e tij më të ngushtë.[3] Trazirat e përhapura në vitin 2011, një element marokenë i Pranverës Arabe, protestoi kundër korrupsionit dhe nxiti nevojën e reformës politike. Si përgjigje, mbreti Mohammed VI shpalli një program të reformës dhe prezantoi një kushtetutë të re. Këto reforma u miratuan nga një referendum publik më 1 korrik 2011.[4]

Sipas revistës amerikane të biznesit Forbes, ai ishte mbreti më i pasur në Afrikë në vitin 2014 dhe mbreti i 5-të më i pasur në botë.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "World: Africa Mohammed VI takes Moroccan throne" (në anglisht). BBC News. 24 korrik 1999. Marrë më 18 shkurt 2010.
  2. ^ "Morocco country profile" (në anglisht). BBC News. 16 dhjetor 2009. Marrë më 18 shkurt 2010.
  3. ^ Black, Ian (6 dhjetor 2010). "WikiLeaks cables accuse Moroccan royals of corruption". The Guardian (në anglisht). London. Marrë më 16 qershor 2011.
  4. ^ "Q&A: Morocco's referendum on reform".
  5. ^ "The 5 richest kings in Africa". forbes.com (në anglisht). Marrë më 9 qershor 2015.