Murtaja bubonike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nekroza e hundës, e buzëve dhe e gishtave dhe mavijosje e mbetur mbi të dy parakrahët tek një person që shërohet nga murtaja bubonike që u përhap në gjak dhe në mushkëri. Në një kohë, i gjithë trupi i personit ishte i mavijosur.

Murtaja bubonike është një nga tre llojet e murtajës së shkaktuar nga bakteri Yersinia pestis.[1] Një deri në shtatë ditë pas ekspozimit ndaj baktereve, shfaqen simptoma të ngjashme me gripin. Këto simptoma përfshijnë ethe, dhimbje koke dhe të vjella, si dhe nyjet limfatike të fryra dhe të dhimbshme që ndodhin në zonën më afër vendit ku bakteret hynë në lëkurë. Nekroza akrale, njolla e errët e lëkurës, është një tjetër simptomë. Herë pas here, nyjet limfatike të fryra, të njohura si "buboes", mund të hapen.[2]

Tre llojet e murtajës janë rezultat i rrugës së infektimit: murtaja bubonike, murtaja septikemike dhe murtaja pneumonike. Murtaja bubonike përhapet kryesisht nga pleshtat e infektuara nga kafshët e vogla. Mund të rezultojë gjithashtu nga ekspozimi ndaj lëngjeve trupore nga një kafshë e ngordhur e infektuar nga murtaja. Gjitarët si lepujt, lepujt dhe disa lloje macesh janë të ndjeshëm ndaj murtajës bubonike dhe zakonisht vdesin pas tkurrjes. Në formën bubonike të murtajës, bakteret hyjnë përmes lëkurës përmes një kafshimi pleshti dhe udhëtojnë përmes enëve limfatike në një nyje limfatike, duke e bërë atë të fryhet. Diagnoza bëhet duke gjetur bakteret në gjak, sputum ose lëngje nga nyjet limfatike.[3]

Parandalimi bëhet përmes masave të shëndetit publik, siç është mospërpunimi i kafshëve të ngordhura në zonat ku murtaja është e zakonshme. Ndërsa vaksinat kundër murtajës janë zhvilluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon që vetëm grupet me rrezik të lartë, si personeli i caktuar i laboratorit dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor, të vaksinohen. Disa antibiotikë janë efektivë për trajtim, duke përfshirë streptomicinën, gentamicinën dhe doksiciklinën.[4]

Pa trajtim, murtaja rezulton në vdekjen e 30% deri në 90% të të infektuarve. Vdekja, nëse ndodh, zakonisht ndodh brenda 10 ditëve. Me trajtim, rreziku i vdekjes është rreth 10%. Në nivel global midis 2010 dhe 2015 kishte 3,248 raste të dokumentuara, të cilat rezultuan në 584 vdekje. Vendet me numrin më të madh të rasteve janë Republika Demokratike e Kongos, Madagaskari dhe Peruja.[5]

Murtaja konsiderohet shkaku i mundshëm i Vdekjes së Zezë që përfshiu Azinë, Evropën dhe Afrikën në shekullin e 14-të dhe vrau rreth 50 milionë njerëz, duke përfshirë rreth 25% deri në 60% të popullsisë evropiane. Për shkak se murtaja vrau shumë nga popullsia e punës, pagat u rritën për shkak të kërkesës për punë. Disa historianë e shohin këtë si një pikë kthese në zhvillimin ekonomik evropian. Sëmundja konsiderohet gjithashtu të ketë qenë përgjegjëse për Murtajën e Justinianit, me origjinë në Perandorinë Romake Lindore në shekullin e 6-të të erës sonë, si dhe epideminë e tretë, që preku Kinën, Mongolinë dhe Indinë, me origjinë nga Provinca Yunnan në 1855. Termi bubonik rrjedh nga fjala greke βουβών, që do të thotë "ijë".[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ World Health Organization (nëntor 2014). "Plague Fact sheet N°267". Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2015. Marrë më 10 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ World Health Organization (nëntor 2014). "Plague Fact sheet N°267". Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2015. Marrë më 10 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ World Health Organization (nëntor 2014). "Plague Fact sheet N°267". Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2015. Marrë më 10 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Plague Resources for Clinicians". 13 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2015. Marrë më 21 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ World Health Organization (nëntor 2014). "Plague Fact sheet N°267". Arkivuar nga origjinali më 24 prill 2015. Marrë më 10 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ LeRoux N (2007). Martin Luther As Comforter: Writings on Death Volume 133 of Studies in the History of Christian Traditions. BRILL. fq. 247. ISBN 9789004158801. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)