Musa Kraja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Musa Kraja (1938 - 2017) është Mësues i Merituar, doktor i shkencave pedagogjike, profesor universitar dhe autor veprash pedagogjike.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Profesor Musa Kraja lindi më 1938 në Shkodër, ku mori edhe edukimin familjar, arsimin fillor dhe arsimin e mesëm pedagogjik. Po në Shkodër, përkatësisht në Institutin e Lartë Pedagogjik, i kreu edhe studimet e larta për gjuhë-letërsi (1966) dhe për histori-gjeografi (1968), kurse studimet universitare për histori-gjeografi i kreu në Fakultetin e Histori-Filologjisë të Universitetit të Tiranës (1970). Në vitin 1978 mbaroi studimet pasuniversitare për filozofi, pasuar nga gradat shkencore: kandidat i shkencave (1984), docent (1986), doktor i shkencave pedagogjike (1993), asistent profesor (1994), profesor universiteti (2000). Për qëllime studimi qëndroi edhe jashtë vendit, në Zvicër, Turqi etj.[2]

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri "Mati Logoreci"

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shuhet nga jeta Prof. Dr. Musa Kraja, yll i pedagogjisë shqiptare". Arkivuar nga origjinali më 8 janar 2020. Marrë më 18 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Musa Kraja - Personalitet i shquar i pedagogjisë dhe arsimit shqiptar Arkivuar 11 shtator 2017 tek Wayback Machine, www.kohajone.com

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.