Jump to content

Musa Shehzade

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Busti i Shehzades

Musa Shehzade (1870–1945) ishte kryetari i Lidhjes se Dyte te Prizrenit dhe prefekti i pare i Prizrenit.[1] Ai ndertoi Teqenë Marash-Hisar ne Prizren. Ai gjithashtu sherbeu edhe si deputet ne parlamentin e fundit Osman dhe ishte mbrojtes i interesave kombetare Shqiptare.[2]

Jeta e Hershme dhe Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Musa Shehzade u lind ne Gjakove. Babai i tij ishte Sheh Hyseni.[3] Shkollen e ulte e kreu ne Prizren dhe me pas ne Stamboll, Turqi. Pasardhesit e Musa Shehzades ishin: Hasibe Musa Shehzade Karahoda (1898-1977), Dudije Shehzade.

Shtepi i Shehzades

Jeta Politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Musa Shehzade ishte politikan, i cili sherbeu si deputet ne parlamentin e fundit Osman, kryetar i Lidhjes se Dyte te Prizrenit, dhe si prefekti i pare i Prizrenit.Ai ishe nenshkrues i rezolutës së Kuvendit të Junikut dërguar Ismail Qemajlit, nënshkrues i Memorandumit të krerëve shqiptarë dërguar konsullatës angleze në Shkup, pjesëmarrës i betejave për çlirimin e Shkupit, përfaqësues i Prizrenit në Kuvendin e Vlorës më 28 nëntor 1912. Ai gjithashtu themeloi organizatën politike e ushtarake të Lidhjes së Dytë të Prizrenit, ndërsa me sukses udhëhoqi edhe komitetin Qendror të Lidhjes së Dytë të Prizrenit prej datës 26 shtator deri në Kuvendin e Dytë më 12 tetor 1943

Prefekti i pare i Prizrenit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne vitin 1941 Musa Shehzade u zgjodh si prefekti i pare i Prizrenit.

Lidhja e Dyte e Prizrenit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne inicimin e Lidhjes se Dyte te Prizrenit Musa Shehzade ne vitin 1914 ai mbajti fjalimin ne mbrojtje te interesave kombetare, qe qoji deri tek pushkatimi i tij.[4]. Fjalimi i tij filloi me:

"Ne po e shpallim haptas, nuk kemi as ma të voglin pretendim mbi asnjë copë tokë që nuk është e jona. Duam, pra, vetëm gjithçka është tokë arbënore, e banueshme prej një popullsie shqiptare. Prandaj, fqinjët tonë nuk kanë çka druajnë prej nesh"[5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Musa Shehzade, atdhetari pa varr". Prizren Press. Marrë më 19 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Perkujtohet Heroi i Kombit Musa Shehzade: Mirenjohje speciale per Richard Hollbrukun ndau Shoqata Atdhetare Kulturore "Musa Shehzade"". Koha Ditore. 01/12/2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Teqeja e Madhe në Gjakovë Kremton Muajin e Shenjtë të Muharremit". Kallxo.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Musa Shehu, HERO DHE BURRË I MADH I DARDANISË". Balli Kombetar. Balli Kombetare. Marrë më 19 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  5. ^ "Musa Shehu, HERO DHE BURRË I MADH I DARDANISË". Balli Kombetare. Marrë më 19 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]