Mustaqe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Animim në kohëzgjatje e mustaqes që rritet gjatë 30 ditëve.

Një mustaqe është qimet e fytyrës të rritur në buzën e sipërme. Mustaqet formojnë fazën e vet në zhvillimin e qimeve të fytyrës tek meshkujt adoleshentë.[1]

Ashtu si me shumicën e proceseve biologjike të njeriut, ky rend specifik mund të ndryshojë në mesin e disa individëve në varësi të trashëgimisë gjenetike ose mjedisit të tij.[2][3]

Mustaqet mund të tendencohen përmes rruajtjes së qimeve të mjekrës dhe faqeve, duke mos lejuar që ajo të bëhet mjekër e plotë. Një shumëllojshmëri e mjeteve janë zhvilluar për kujdesin e mustaqeve, duke përfshirë rroje të sigurisë, dylli mustaqesh, rrjeta mustaqesh, furça mustaqesh, krehje mustaqesh dhe gërshërë mustaqesh.

Në Lindjen e Mesme, ekziston një prirje në rritje e transplanteve të mustaqeve, e cila përfshin kryerjen e një procedure të quajtur ekstraktimin e njësisë folikulare për të arritur qime më të plotë dhe më mbresëlënës të fytyrës.[4]

Mustaqja më e gjatë mat 4.29 m dhe i përket Ram Singh Chauhan (Indi). Ajo u mat në serinë e shfaqjes televizive italiane "Lo Show dei Record" në Romë, Itali, më 4 mars 2010.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Adolescent Reproductive Health" (PDF). UNESCO Regional Training Seminar on guidance and Counseling (në anglisht). 1 qershor 2002.
  2. ^ Chumlea, 1982
  3. ^ "The No-Hair Scare" (në anglisht). PBS. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2009. Marrë më 18 maj 2020.
  4. ^ "Surgery offers chance at perfect moustache". 3 News NZ (në anglisht). 6 dhjetor 2012.
  5. ^ "Guinness World records" (në anglisht).