Buza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Buzët tek njeriu

Buzët (Buza) janë organe të dukshme te njeriu dhe shumë kafshë. Që të dy buzët janë të buta gjë që ua mundëson mukoza (mbështjellësi i hollë), gjithashtu janë të lëvizëshme që parësisht shërbejnë si organ taktik për detektim gjat ushqimit si dhe si organ për artikulim të të folurit.

Anatomia e buzëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Funksioni i buzëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshimet e buzëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Semundjet e buzëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]