Jump to content

Muzeu Nobel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hyrja e muzeut, 2009

Muzeu Nobel (suedisht: Nobelmuseet) ndodhet në ish-ndërtesën e Bursës (Börshuset) në anën veriore të sheshit Stortorget në Gamla Stan, qyteti i vjetër në Stokholm qendror, Suedi . (Akademia Suedeze dhe Biblioteka Nobel janë gjithashtu në të njëjtën ndërtesë.) Muzeu Nobel tregon informacione rreth Çmimit Nobel dhe fituesve të Nobelit, si dhe informacione rreth themeluesit të çmimit, Alfred Nobel (1833-1896). Ekspozita e përhershme e muzeut përfshin shumë objekte të dhuruara nga lauratët e çmimit Nobel, të paraqitura së bashku me histori të jetës personale. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu Nobel në Stokholm

Muzeu Nobel u hap në pranverën e vitit 2001 për 100 vjetorin e Çmimit Nobel.

Sipas manifestit të muzeut, synimet janë që të jenë një kujtim "reflektues dhe largpamës dhe shpirtëror i laureatëve të Nobelit dhe arritjeve të tyre, si dhe të Çmimit Nobel dhe Alfred Nobel." Për të arritur këto qëllime, muzeu ofron ekspozita, filma, shfaqje teatri dhe debate në lidhje me shkencën. Ekspozitat në muze shfaqin laureatë të shquar të Nobelit si Marie Curie, Nelson Mandela dhe Winston Churchill . [2] [3]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Stockholm's Free Museums: The Nobel Museum". stockholmonashoestring. Marrë më 1 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nobelmuseet". routesnorth.com. Marrë më 1 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The Nobel Museum". stockholm.com. Marrë më 1 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]