Muzeu i Izraelit

Coordinates: 31°46′20.56″N 35°12′16.29″E / 31.7723778°N 35.2045250°E / 31.7723778; 35.2045250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

31°46′20.56″N 35°12′16.29″E / 31.7723778°N 35.2045250°E / 31.7723778; 35.2045250

Modeli i parë Temple

Muzeu Izraeli (hebraisht: מוזיאון ישראל, ירושלים,„museon jisrael“), është një muze arti dhe historie në Jeruzalem, Izrael. ai ndodhet ne pjesen perendimore te Jerusalemit, jo larg nga Knesset, dhe u ndertua me 1965 ne kohen e kryetarit te athershme te Jerusalem, Teddy Kollek.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]