Muzeu i Izraelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 31°46′20.56″V 35°12′16.29″L / 31.7723778°V 35.2045250°L / 31.7723778; 35.2045250

Jerusalem Schrein des Buches BW 1.JPG
Modeli i parë Temple

Muzeu Izraeli (hebraisht: מוזיאון ישראל, ירושלים,„museon jisrael“), është një muze arti dhe historie në Jeruzalem, Izrael. ai ndodhet ne pjesen perendimore te Jerusalemit, jo larg nga Knesset, dhe u ndertua me 1965 ne kohen e kryetarit te athershme te Jerusalem, Teddy Kollek.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]