Jump to content

Muzika latino-amerikane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

muzikën e Amerikës latine ka të bëjë muzika me prejardhje nga Amerika latine, domethënë Romancë-folëse vendet dhe territoret e Amerikës dhe Karaibe, në jug të Shteteve të Bashkuara.[1] Latin American music gjithashtu përfshin Muzikën Afrikane nga skllevërit që janë transportuar për në Amerikë nga kolonët evropian si dhe muzika nga popullësitë vendase të Amerikës.[2] për Shkak të saj shumë të syncretic natyrës, të muzikës Ameriko-latine përfshin një shumëllojshmëri të gjerë të stileve, duke përfshirë ndikim të zhanreve të tilla si bachata, bossa nova, merengue, rumba, salsa, samba, biri, dhe tango. Gjatë shekullit të 20-të, shumë stile ishin të ndikuara nga muzika e Shteteve të Bashkuara, duke i dhënë rritje të zhanreve të tilla si popi latin, rock, jazz, hip hop, dhe reggaeton.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Opera në Amerikën latine

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Torres, George (2013). Encyclopedia of Latin American Popular Music. ABC-CLIO. fq. xvii. ISBN 9780313087943. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Olsen, Dale; Sheehy, Daniel (17 dhjetor 2007). Handbook of Latin American Music, Second Edition. Routledge. fq. 4. ISBN 9781135900083. Marrë më 5 dhjetor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Brill, Mark. Music of Latin America and the Caribbean, 2nd Edition, 2018. Taylor & Francis Template:ISBN 10: 1138053562
  • Torres, George (2013). Encyclopedia of Latin American Popular Music. ABC-CLIO. ISBN 0-313-08794-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Nettl, Bruno (1965). Folk and Traditional Music of the Western Continents. Prentice-Hall, Inc. ISBN 0-13-323247-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Sévigny, Jean-Pierre. Sierra Norteña: the Influence of Latin Music on the French-Canadian Popular Song and Dance Scene, Especially as Reflected in the Career of Alys Robi and the Pedagogy of Maurice Lacasse-Morenoff. Montréal: Productions Juke-Box, 1994. 13 p. N.B. Published text of a paper prepared for, and presented on, on 12 March 1994, the conference, Popular Music Music & Identity (Montréal, Qué., 12–13 March 1994), under the auspices of the Canadian Branch of the International Association for the Study of Popular Music.
  • Stevenson, Robert (1952). Music in Mexico. Thomas Y. Crowell Company. ISBN 1-199-75738-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!), cited in Nettl, p. 163.
  • Boieras, Gabriel.; Cattani, Luciana. Maravilhas do Brasil: festas populares. Escrituras Editora, 2006. pp. 108. ISBN 85753123678575312367
  • Mularski, Jedrek. Music, Politics, and Nationalism in Latin America: Chile During the Cold War Era. Cambria Press, 2014. ISBN 97816049788899781604978889.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]