Myositis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Myositis është term që përdoret dhe përshkruan ndezjen apo inflamacionin e muskujve. Këto mund të kenë shkaqe të ndryshme: sëmundje trashëguese, infeksione të ndryshme (viruse, baktere, parazitë), çrregullim të sistemit të imunitetit (alergji, sëmundje autoimunologjike), substanca toksike. Materia dëmtuese i arrin muskujt nëpërmjet të plagëve të hapura ose mundet ti arrij ato nëpërmjet të gjakut.

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]