Myslibozh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Myślibórz
Qytet
noform
Gjimnazi në Myślibórz
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Myślibórz is located in Polonia
Myślibórz
Myślibórz

Koordinatat: 52°55′29″V 14°51′59″L / 52.92472°V 14.86639°L / 52.92472; 14.86639

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Qarku Qarku Myślibórz
Kryetari i Bashkisë Piotr Jerzy Sobolewski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.04 km2
Popullsia 11,478 banorë
Dendësia 763,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 74-300
Prefiksi (+48) 95
Targa ZMY
Koordinatat 52° 55′ 29″ Veri

14° 51′ 59″ Lindje

Faqja Zyrtare www.mysliborz.pl

Myślibórz është qytet në veriperëndim të Polonisë. Qyteti ka pasur 11,478 banorë më 2016.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas uebfaqes zyrtare të qytetit, vendbanimi është banuar nga populli para-sllav prej kulturës Lusatiane në brigjet e liqenit në shekullin e 7-të, i cili u shëndrrua në fortesë e sllavëve perëndimorë në shekujt 10-të dhe 11-të.

Sipas uebfaqes, vendi ka qenë vendbanim peshkimi i cili është quajtur Sołtyń. Më vonë e morri emrin gjerman: Soldin.[1]

Në fillim të Luftës së Dytë Botërore më 1939, Soldin ka pasur 6,284 banorë. Qyteti u okupua pa luftë nga Ushtria e Kuqe më 31 janar 1945. Pasi një burrë tentoi ta përdhunoj një grua, ai u vra nga burri i saj më 3 shkurt, sovjetët e rrethuan qytetin dhe vranë 120 në një minierë të afërt katër ditë më vonë. Pas përfundimit të luftës më 1945, gjermanët në Soldin u përjashtuan nga qyteti me forcë dhe emri i qytetit u ndryshua në Myślibórz.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uebfaqja zyrtare e qytetit