Nëndetësja me raketa balistike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
USS Sam Rayburn duke treguar kapakët për raketat UGM-27 Polaris.

Një nëndetëse me raketa balistike është një nëndetëse e aftë të vendosë raketa balistike të lëshuara nga nëndetëse (SLBM) me koka bërthamore. Simbolet e klasifikimit të trupit të Marinës së Shteteve të Bashkuara për nëndetëset e raketave balistike janë SSB dhe SSBN - SS tregon nëndetëse, B tregon raketë balistike dhe N tregon se nëndetësja është me energji bërthamore. Këto nëndetëse u bënë një sistem i madh armësh në Luftën e Ftohtë për shkak të aftësisë së tyre parandaluese bërthamore. Ata mund të gjuajnë raketa mijëra kilometra larg objektivave të tyre dhe qetësimi akustik i bën ato të vështira për t'u zbuluar, duke i bërë kështu ato një parandalues të mbijetueshëm në rast të një goditjeje të parë dhe një element kyç të politikës reciproke të shkatërrimit të sigurt të parandalimit bërthamor

Vendosja e SSBN-ve dominohet nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia (pas rënies së Bashkimit Sovjetik). Numra më të vegjël janë në shërbim me Francën, Mbretërinë e Bashkuar, Kinën dhe Indinë; Koreja e Veriut gjithashtu dyshohet të ketë një SSBN eksperimentale.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]