Jump to content

Nënkoloneli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nënkolonel)

Nënkoloneli është një gradë oficerësh të porositur në ushtri, në shumicën e forcave detare dhe në disa forca ajrore të botës, mbi një major dhe nën një kolonel. Disa forca policie në Shtetet e Bashkuara përdorin gradën e nënkolonelit. Grada e nënkolonelit shpesh shkurtohet në thjesht "kolonel" në biseda dhe në korrespondencë jozyrtare. Ndonjëherë, termi 'gjysmë kolonel' përdoret në biseda të rastësishme në Ushtrinë Britanike. Në Forcën Ajrore të Shteteve të Bashkuara, termi 'zog i lehtë' ose 'kolonel i shpendëve të lehta' (në krahasim me një 'kolonel i plotë i shpendëve') është një referencë e rastësishme e pranueshme për gradën, por nuk përdoret kurrë drejtpërdrejt për titullarin. Një nënkolonel është zakonisht në krye të një batalioni ose regjimentiushtri.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]