NBA sezoni 2006-07

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

NBA sezoni 2006-07 ishte sezoni i 61 organizuar nga National Basketball Association, sezoni filloi më 31 Tetor, 2006 dhe mbaroi më 18 Prill, 2007 Liga përbëhej nga 30 ekipe dhe secila duhej zhvilluar 82 ndeshje gjatë sezonit të rregullt. Të tetë udhëheqësit e konferencave u kualifikuan për në Playoff-et të këtij sezoni, të cilat filluan me 21 Prill, 2007 dhe mbaruan 14 Qershor, 2007. Spursat e San Antonios [anglisht ;San Antonio Spurs] ishin kampionët pasi mposhtën Kavalierët e Klivlandit [anglisht;Clevland Cavaliers]finalet e NBA.

Ngjarje të rëndësishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhënat përfundimtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konferenca Lindore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konferenca Perendimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e liderëve të sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NBA shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • NBA ekipi i parë:
  • NBA ekipi i dytë:
  • NBA ekipi i tretë:
  • NBA ekipi i parë - mbrojtje:
  • NBA ekipi i dytë - mbrojtje:
  • NBA ekipi i parë fillestarë:
  • NBA ekipi i dytë fillestarë:

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]