Jump to content

Finalet e NBA

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

 

NBA Finals
StatusiActive
ZhanriSporting event
Data(t)Late May–June[upper-alpha 1]
ShpeshtësiaAnnual
ShtetiUnited States
Canada
Themeluar1947 (1947)
Sponsor(ë)YouTube TV (2018–2023)
Most titlesBoston Celtics
Los Angeles Lakers
(17 each)

Finalet e NBA janë seria vjetore e kampionateve të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA), ku kampionët e Konferencës Lindore dhe Perëndimore përballen në një seri më të mirë të shtatë ndeshjeve për të përcaktuar kampionin e ligës. Ekipit fitues i jepet Trofeu i Kampionatit Larry O'Brien, i cili zëvendësoi Trofeun origjinal të Walter A. Brown në vitin 1977, megjithëse me të njëjtin emër.

Seriali fillimisht njiheshin si Finalet BAA para sezonit 1949–50, kur Shoqata e Basketbollit të Amerikës (BAA) u bashkua me Ligën Kombëtare të Basketbollit (NBL) për të formuar NBA. Nga ajo kohë, konkursi ka mbikëqyrur ndryshimet e emrit në Seritë e Kampionatit Botëror të NBA nga viti 1950 deri në 1985, si dhe një periudhë të shkurtër si "Showdown" para se të stabilizohej si finalet e NBA në 1986. Që nga viti 2018, është njohur zyrtarisht si Finalet e NBA-së të paraqitura nga YouTube TV për arsye sponsorizimi.[1]

Finalet e NBA fillimisht u strukturuan në një format 2–2–1–1–1. Në vitin 1985, për të lehtësuar udhëtimet midis vendeve, ky format u ndryshua në një format 2–3–2, ku dy ndeshjet e para dhe dy të fundit të serisë u luajtën në arenën e ekipit që kishte rekordin më të mirë gjatë sezonit të rregullt. Në vitin 2014, formati 2–2–1–1–1 u rivendos. Kjo do të thotë se një skuadër pret dy ndeshjet e para, ndërsa skuadra tjetër pret dy ndeshjet e ardhshme. Nëse është e nevojshme, tre ndeshje të tjera luhen në arenën e secilit ekip në mënyrë alternative, duke filluar me arenën e ekipit që kishte rekordin më të mirë gjatë sezonit të rregullt.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

NBA Finals logo from 1986 to 1995. The year designation changed annually.
NBA Finals logo in 2003.
NBA Finals logo from 2004 to 2017.
NBA Finals logo from 2018 to 2021.

1946–1956: Fillimet dhe dinastia e Lakers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Epoka e fillimit të basketbollit profesionist modern u dominua nga Minneapolis Lakers, të cilët fituan gjysmën e dhjetë titujve të parë. Philadelphia Warriors gjithashtu fitoi kampionate të shumta, duke përfshirë titullin inaugurues në 1947 dhe një tjetër në 1956, duke rezervuar dominimin gjatë dekadës së parë të NBA-së. Pas themelimit në vitin 1946, Shoqata e Basketbollit të Amerikës përfundoi sezonin e saj inaugurues në prill 1947, ku Philadelphia Warriors mposhti Chicago Stags në një seri prej pesë ndeshjesh. Në sezonin e ardhshëm, Warriors arritën përsëri në Finalet, megjithatë nuk arritën të mposhtnin Baltimore Bullets, ekipin që tani është i zhdukur. Deri më sot, Baltimore Bullets është e vetmja skuadër e zhdukur që ka fituar një kampionat në NBA.

Në vitin 1948, Minneapolis Lakers fitoi kampionatin e Ligës Kombëtare të Basketbollit rival përpara se bashkuarjes së saj me BAA. Duke udhëhequr nga Hall of Famer i ardhshëm George Mikan, Lakers arriti të fitojë kampionatin e tretë dhe të fundit të BAA në 1949 kundër Washington Capitals, ekipit të drejtuar nga Red Auerbach. BAA dhe NBL u bashkuan për të formuar Shoqatën Kombëtare të Basketbollit para sezonit 1949–50. Lakers fitoi kampionatin inaugurues të NBA-së në 1950, bërë ekipi i parë që përsëriti suksesin si kampion.

1957–1969: Bill Russell dhe dinastia Celtics[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bill Russell (jashtë topit) ishte një anëtar i një prej dinastive të para në NBA, duke fituar tetë tituj radhazi, ndërsa luftonte kundër Wilt Chamberlain (në top).

Boston Celtics fitoi 11 nga 12 finalet e NBA-së që arritën gjatë 13 sezoneve (nga 1956–57 deri në 1968–69), duke përfshirë tetë kampionate radhazi nga viti 1959 deri në 1966. Gjatë kësaj kohe, St.

Me themelimin e dinastisë Celtics në 1957, e udhëhequr nga qendra Bill Russell, ekipi arriti sukses të madh. Përderisa përballën disa vështirësi kundër ekipit të udhëhequr nga Wilt Chamberlain, për pjesën më të madhe të viteve 1950 dhe 1960, Celtics dhe Russell arritën të mbanin avantazhin ndaj ekipet e Chamberlain.

Në vitin 1964, Chamberlain, pasi ishte transferuar në shtetin e Kalifornisë së bashku me ekipin e tij, udhëhoqi San Francisco Warriors drejt një kampionati të Divizionit Perëndimor, por përsëri nuk arriti të fitonte ndaj Celtics. Në sezonin e ardhshëm, ai u kthye në Divizionin Lindor për t'u bashkuar me Philadelphia 76ers, ekipi i cili ishin ish-Syracuse Nationals dhe ishin zhvendosur në qytet për të mbuluar vendin vakant të krijuar me largimin e Warriors.

1970–1979: Dekada e barazisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 1970, dhjetë skuadra të ndryshme arritën në finale dhe tetë skuadra të ndryshme fituan një kampionat, bërë më së shumti nga çdo dekadë në NBA. Celtics dhe New York Knicks fituan dy herë secili gjatë kësaj periudhe.

Në vitin 1970, një finale klasike paraqiti Knicks kundër Lakers. Në momentet e fundit të lojës, me serinë të barabartë, Jerry West goditi një kosh nga 60 metra për të barazuar ndeshjen, një goditje që u bë një nga më të famshmet ndonjëherë. Megjithatë, Knicks fitoi në kohën shtesë dhe vazhdoi vrullin e tyre për një fitore 4–3, duke u bërë skuadra e parë pas dinastisë Celtics që fitoi një kampionat NBA. Milwaukee Bucks gjithashtu fitoi titullin e tyre të parë, duke mposhtur Baltimore Bullets në 1971.

Dy sezone pas humbjes në finale, Lakers fituan 33 ndeshje radhazi, e bërë serinë më të gjatë të tillë në historinë e NBA-së. Në fund të sezonit, ata thyen rekordin për më shumë fitore në një sezon me 69 fitore, një më shumë se 1966–67 Philadelphia 76ers, para se të merrnin kampionatin për herë të parë që nga zhvendosja në Los Angeles, duke mposhtur New York Knicks. Knicks u kthyen për të fituar sërish finalet një sezon më vonë, duke fituar kampionatin e tyre të dytë.

1980–1990: Rivaliteti Celtics–Lakers dhe “Bad Boys” Pistons[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1980 panë një rivalitet në rivalitetin midis Boston Celtics (jeshile) dhe Los Angeles Lakers (ari), duke u kombinuar për të fituar tetë tituj.

Vitet 1980 ishin kryesisht të njohura për rivalitetin midis Boston Celtics dhe Los Angeles Lakers, të cilët u bashkuan për të fituar tetë tituj në dekadën e 80-të. Rivaliteti filloi në ndeshjen e kampionatit të basketbollit të kategorisë I të meshkujve NCAA të vitit 1979, ku skuadra e Magic Johnson nga Universiteti Shtetëror i Michiganit u përball me ekipin e Larry Bird nga Universiteti Shtetëror i Indianës. Kjo ndeshje shënoi një moment kulminant për kampionatin NCAA, duke tërhequr vlerësimin më të lartë televiziv ndonjëherë për një ndeshje, duke arritur në një përqindje prej 38% të të gjithë shikuesve televizivë atë natë. Bird dhe Johnson hyrën në NBA në vitin 1979, duke i çuar ekipet e tyre përkatëse në nivele të reja të suksesit në ligën profesioniste.

Në finale të NBA-së 1980, rookie Magic Johnson udhëhoqi ekipin Showtime Lakers kundër 76ers, të drejtuar nga superylli i NBA Julius Erving. Lakers kaluan në epërsi me rezultatin 3–2, por Kareem Abdul-Jabbar nuk mundi të luante në ndeshjen e 6-të për shkak të një lëndimi. Johnson, një pikëroje natyrale, u zhvendos në qendër dhe luajti çdo pozicion në fushë gjatë lojës. Ai shënoi 42 pikë, kërcimi 15 herë dhe bëri 7 asistime për të fituar kampionatin e tij të parë, ndërsa u dha titulli i parë si MVP i finaleve të NBA-së; një paraqitje e jashtëzakonshme në historinë e sportit.

Në finalet e NBA-së të vitit 1981, Bostoni arriti në krye të drejtuar nga "Treja e Mëdhenj" e Larry Bird, Kevin McHale dhe Robert Parish. Këta tre lojtarë, të cilët janë konsideruar si një nga fushat më të mira të të gjitha kohërave, më vonë u bënë pjesë e Sallës së Famës së Basketbollit Naismith Memorial. Ata u përballën me Houston Rockets në finale të vitit 1981, ekipi i cili kishte në radhët e tyre kryesisht vetëm Moses Malone, i cili kishte shkaktuar shqetësime për Lakers dhe Magic Johnson në raundin e parë të playoff-ve. Rockets ishin vetëm skuadra e dytë në historinë e NBA që kishte arritur në finale pasi kishte një rekord të dobët në sezonin e rregullt. Megjithatë, Celtics kishin një rekord më të mirë në NBA me 62 fitore dhe 20 humbje. Celtics fituan finalet në 6 ndeshje për të siguruar kampionatin e tyre.

1991–1998: Dinastia e demave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michael Jordan u bashkua me Scottie Pippen dhe trajnerin Phil Jackson për të fituar gjashtë kampionate NBA.

Pjesa më e madhe e viteve 1990 u shënua nga supremacia e Chicago Bulls . Bulls, të udhëhequr nga trajneri Phil Jackson dhe lojtarët yje Michael Jordan dhe Scottie Pippen, fituan gjashtë tituj në gjashtë paraqitje në finale nga 1991 deri në 1998. E vetmja skuadër tjetër që fitoi një titull gjatë kësaj kohe ishte Houston Rockets që fitoi tituj në 1994 dhe 1995.

1999–2010: Dominimi i Spurs dhe Lakers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kobe Bryant ishte një anëtar kyç i Los Angeles Lakers që fitoi pesë kampionate NBA nga 2000 deri në 2010.

Vitet 2000 u dominuan kryesisht nga San Antonio Spurs dhe Los Angeles Lakers, të cilët u shfaqën në njëmbëdhjetë finale të kombinuara për të fituar nëntë kampionate në 12 sezone.

Tim Duncan fitoi pesë kampionate me San Antonio Spurs nga 1999 deri në 2014.

Në periudhën midis viteve 1999 dhe 2010, Spurs fituan katër kampionate, respektivisht në vitet 1999, 2003, 2005 dhe 2007. Gjatë play-off-it të NBA-së 1999, Spurs përfunduan me rezultatin 15–2, duke përfshirë spastrimin e Blazers dhe Lakers. Me një skuadër mbrojtëse të udhëhequr nga David Robinson dhe Tim Duncan, pikët e lejuara të San Antonio për lojë ishin më pak se mesatarja e lejuar në 30 vitet e fundit në nivelin 84.7. Në finalet e atij viti, Spurs përballën New York Knicks, e cila ishte skuadra e parë në historinë e NBA që arriti në finale me tetë humbje, duke patur një mesatare prej 79.8 pikësh për lojë. Gjatë finaleve të NBA-së 2003, Spurs mposhtën New Jersey Nets në 6 ndeshje, duke shënuar gjithashtu kampionatin e parë të kontestuar midis dy ish-skuadrave të ABA. Në ndeshjen e 6-të, Duncan mungon dy blloqe për të regjistruar katërfishin e parë në historinë e finaleve të NBA, duke përfunduar me 21 pikë, 20 kërcime, 10 asistime dhe 8 bllokime. Spurs gjithashtu mundën Detroit Pistons 4–3 në 2005, dhe mposhtën Cleveland Cavaliers të udhëhequr nga LeBron James në 2007. Duncan fitoi titullin e MVP të finaleve në vitet 1999, 2003 dhe 2005, ndërsa Tony Parker fitoi këtë çmim në 2007, duke u bërë lojtari i parë i lindur në Evropë që arriti këtë sukses.

2015–2022: Dinastia e luftëtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stephen Curry udhëhoqi Golden State Warriors në 4 kampionate midis 2015 dhe 2022.

Në sezonin jashtë sezonit 2014, LeBron James u kthye në Cleveland Cavaliers, ku u bashkua me Kyrie Irving dhe Kevin Love për të formuar një "Big Three" të ri në Cleveland. Cavaliers do të shfaqen në katër finalet e ardhshme radhazi kundër Golden State Warriors, duke u bërë dy skuadrat e para që luajnë në më shumë se dy finale radhazi kundër njëri-tjetrit. Luftëtarët nxorrën gjakun e parë në finalet e NBA-së 2015, duke u rikthyer nga një deficit 2–1 për të fituar serinë në gjashtë ndeshje, me Andre Iguodala që fitoi çmimin e MVP të finaleve të NBA për përpjekjet e tij për të mbajtur LeBron James në mbrojtje. Sezonin pasardhës, Warriors thyen rekordin për më shumë fitore të sezonit të rregullt me një rekord 73–9, dhe Stephen Curry fitoi çmimin e tij të dytë MVP me votim unanim, duke thyer rekordin e tij për trepikëshat e realizuar në një sezon të vetëm. Warriors hapën një epërsi 3–1 në serinë në finalet e NBA 2016, por James dhe Irving i çuan Cavaliers drejt dy fitoreve radhazi për të detyruar një lojë vendimtare 7. Në një sekuencë kyçe me dy minuta të mbetura në ndeshjen e 7-të, LeBron James bëri një bllokim të paharrueshëm të goditjes kundër Iguodala për të mbajtur ndeshjen të barabartë, ndërsa Irving goditi një gjuajtje 3-pikësh një minutë më vonë për të kaluar në avantazh. Cleveland vazhdoi të fitonte titullin dhe t'i jepte fund thatësirës së kampionatit të qytetit, me James që fitoi çmimin e tij të tretë MVP të Finales.[2] Në sezonin e ardhshëm, Warriors fituan Kevin Durant përmes agjencisë së lirë, duke formuar atë që shumë e konsideronin si një nga ekipet më të mëdha të mbledhura ndonjëherë. Në vitin 2017, Warriors vendosën një rekord playoff prej 15 fitoresh radhazi në rrugën drejt një fitoreje në seri pesë ndeshjesh ndaj Cavs, e ndjekur nga një spastrim dominues në 2018. Kevin Durant fitoi çmimin e MVP të Finales për të dy vitet.

LeBron James u shfaq në dhjetë finale të NBA dhe fitoi 4 tituj me tre ekskluzivitete të ndryshme.

Në vitin 2018, LeBron James u largua nga Cavaliers dhe nënshkroi me Los Angeles Lakers. Pa praninë e James, Cavaliers luftuan dhe nuk u kthyen në lojërat e eliminimit të playoff-it. Në vitin 2019, Warriors vazhduan serinë e tyre të suksesit dhe arritën paraqitjen e tyre të pestë radhazi në finale, duke shënuar një moment historik si skuadra e parë e Konferencës Perëndimore që arriti këtë sukses që nga Celtics në vite 1960. Megjithatë, pas dëmtimeve të yjeve Kevin Durant dhe Klay Thompson, Warriors u rrëzuan nga Toronto Raptors, të udhëhequr nga Kawhi Leonard, me rezultatin 4–2, duke sjellë titullin e parë të NBA për një ekip me bazë jashtë Shteteve të Bashkuara. Kawhi Leonard i Raptors u shpall MVP i finaleve, duke u bërë lojtari i parë që fitoi këtë çmim duke përfaqësuar ekipet nga të dyja konferencat.

Sezoni 2019–20 NBA u pezullua në mars 2020 për shkak të pandemisë COVID-19 dhe rifilloi në një orar të shkurtuar në korrik 2020 brenda NBA Bubble në Orlando, Florida. LeBron James u rikthye në finalet e tij të dhjetë me Los Angeles Lakers kundër Miami Heat në finalet e NBA 2020, duke shënuar herën e parë në historinë e NBA që dy skuadra që humbën play-off-in një vit më parë takohen në finale.[3] Lakers fituan serinë 4–2, duke fituar titullin e tyre të 17-të për të barazuar rekordin e ekskluzivitetit të Boston Celtics; LeBron James u emërua MVP i finaleve për herë të katërt në karrierën e tij, bërthamë i pari që fiton çmimin me tre ekskluzivitete të ndryshme.[4]

Sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si pjesë e një partneriteti shumëvjeçar që filloi në vitin 2018 deri në vitin 2023, shërbimi televiziv i internetit YouTube TV u bë sponsori prezantues i finaleve të NBA. [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NBA and YouTube TV announce first-ever presenting partnership of the NBA Finals". Press release. https://pr.nba.com/nba-youtube-tv-announce-first-ever-presenting-partnership-nba-finals/. Retrieved 19 tetor 2020. 
  2. ^ Johnson, Jared. "NBA Finals Live: Cavs vs. Warriors in Game 7". Bleacher Report. Marrë më 20 qershor 2016.
  3. ^ Reynolds, Tim (27 shtator 2020). "The Finals are set: LeBron, Lakers will meet Butler, Heat". Associated Press. Marrë më 27 shtator 2020.
  4. ^ "LeBron James makes history, wins Finals MVP with 3 different franchises". NBA.com. 11 tetor 2020. Marrë më 26 tetor 2020.
  5. ^ "NBA, YouTube TV announce first-ever partnership for 2018 Finals". USA Today. 26 mars 2018. Marrë më 2 qershor 2019.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "upper-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="upper-alpha"/>