Kyrie Irving

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kyrie Irving
Kyrie Irving - 51831772061 01 (cropped).jpg
Irving me Brooklyn Nets më 2022
No. 11 – Brooklyn Nets
PozitaPoint guard
LigaNBA
Personal information
Lindi mě23 mars 1992 (30 vjet)
Melbourne, Victoria, Australia
KombësiaAmerican
Lartësia6 ft 2 in (1.88 m)
Pesha195 lb (88 kg)
Career information
Shkolla e Lartë
KolegjiDuke (2010–2011)
NBA draft2011 / Round: 1 / Pick: 1st overall
Selected by the Cleveland Cavaliers
Karriera e lojës2011–present
Historia e karrierës
20112017Cleveland Cavaliers
20172019Boston Celtics
2019–presentBrooklyn Nets
Career highlights and awards
Stats Redakto këtë në Wikidata at NBA.com
Stats Redakto këtë në Wikidata at Basketball-Reference.com

Kyrie Andrew Irving (lindur më 23 mars 1992) është një lojtar profesionist amerikan i basketbollit për Brooklyn NetsNational Basketball Association (NBA). Ai u emërua NBA Rookie of the Year pasi u përzgjodh nga Cavaliers Cleveland me marrjen e parë të përgjithshme në 2011 NBA draft. Një shtatë herë All-Star dhe tre herë anëtar i Ekipit All-NBA, ai fitoi një kampionat NBA me Cavaliers në vitin 2016.

Irving luajti basketbollin e kolegjit për Duke Blue Devils para se të bashkohej me Cavaliers. Ai fitoi çmimin Lojtari më i Vlefshëm për lojën All-Stars 2014. Në finalet e NBA 2016, Irving bëri golin e tre pikëve për të fituar kampionatin për të kompletuar rikthimin historik të Cavaliers ndaj Golden State Warriors. Pasi humbi në finalet në një rikthim kundër Warriors në 2017, Irving kërkoi një tregti, dhe ai u trajtua në Boston Celtics. Ai luajti si Celtic për dy sezone, pas së cilës nënshkroi me Brooklyn Nets si agjent i lirë në 2019. Ai gjithashtu ka luajtur për kombëtaren e Shteteve të Bashkuara, me të cilin fitoi medaljen e artë në FIBA Kupën e Botës 2014 dhe Lojërat Olimpike Verore 2016.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irving ka lindur në Melburn, Australi, më 23 mars 1992;[1] djali i Drederick Irving dhe Elizabeth (née Larson) Irving, emigrantë amerikanë.[2] Ai është djali i Drederick dhe Elizabeth Irving, dhe babai i Shetellia Irving. Ai ka një motër më të vjetër, Asia, dhe një motër më të vogël, London. Babai i tij, Drederick, luajti basketboll kolegji në Universitetin e Bostonit së bashku me Shawn Teague (babai i Jeff dhe Marquis Teague) dhe nën trajnerin Rick Pitino. Pas përfundimit të karrierës së tij kolegji, babai i Irving shkoi në Australi për të luajtur në mënyrë profesionale për Bulleen Boomers. Irving jetonte në periferinë e Kew të Melburnit para se të zhvendoste në Shtetet e Bashkuara kur ishte dy vjeç. Ai mban shtetësi të dyfishtë amerikane dhe australiane.

Nëna e tij, e cila ishte afrikano-amerikane dhe Lakota,[3] vdiq nga një sëmundje kur ai ishte katër vjeç dhe Drederick e rriti atë së bashku me ndihmën e hallave të Irving. Në vitin 2004, babai i Irving u martua përsëri me Shetellia Riley, e cila që nga marsi 2022 është agjentja e Kyrie Irving.

Irving u rrit në West Orange, New Jersey, ku shpesh ai shkoi në lojërat e të rriturve të babait të tij. Frymëzimi i tij për të luajtur në NBA erdhi pas luajti në Continental Airlines Arena gjatë një udhëtimi në shkollë në klasën e katërt, ku ai deklaroi "Unë do të luaj në NBA, unë premtoj". Si rezultat i lidhjes së babait të tij me Universitetin e Bostonit, Irving kaloi shumë kohë në Boston, duke përfshirë kampin e aftësive të basketbollit të BU. Në klasën e pestë, atij iu ofrua një bursë në Universitetin e Bostonit nga trajneri i atëhershëm Dennis Wolff. Si një adoleshent, Irving luajti për Road Runners të Amateur Athletic Union (AAU).

Karriera e Shkollës së Mesme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irving luajti për Akademinë e Montclair Kimberley në fëminën e tij të parë dhe të dytë në shkollën e mesme. Ai kishte mesatarisht 26.5 pikë, 10.3 asistime, 4.8 kërcime dhe 3.6 vjedhje dhe u bë vetëm golashënuesi i dytë i shkallës së parë të shkollës. Në vitin e tij të dytë, ai e udhëhoqi MKA-në titullin e parë të shtetit të tij në New Jersey Prep 'B'. Pas atij viti, ai u transferua në Shkollën e Mesme St Patrick, sepse ai ndjeu se kishte nevojë për një sfidë më të madhe. Ai kishte për t'u ulur jashtë 30 ditët e para të stinës së Patrick's për shkak të transferimit. Ndërsa në St. Patrick, Irving luajti me Michael Kidd-Gilchrist, i cili konsiderohej gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në klasën e vitit 2011. Në sezonin e tij të parë në Shën Patrik, Irving kishte mesatarisht 17.0 ppg., 5.0 rpg., 6.0 apg. dhe 2.0 spg. Ai gjithashtu e udhëhoqi ekipin e tij në titullin e tretë të New Jersey Tournament of Champions në katër vjet. Në gusht të vitit 2009, ai luajti në Nike Global Challenge, në të cilin ai drejtoi Lindjen e SHBA në titullin e turneut. Ai ishte MVP me 21.3 ppg. dhe 4.3 apg. Vitin e ardhshëm, St Patrick u ndalua nga turneu shtetëror për mbajtjen e praktikës para fillimit të lejuar të sezonit të sporteve dimërore. Pavarësisht se u ndalua nga turneu i shtetit, St Patrick shkoi 24-3 dhe fitoi kampionatin e Bashkimit të Qarkut të Qarkut. Kyrie mbaroi vitin e tij të lartë me 24.0 ppg, 5.0 rpg. dhe 7.0 apg.[4]

Më 19 janar 2010, Irving u përzgjodh për Junior National Select Team 2010. Ekipi luajti në Samitin e Nike Hoop 2010 në Rose Garden në Portland, Oregon, më 10 prill. Ai u zgjodh gjithashtu për të luajtur në Lojrat All-American të McDonald's dhe 2010 Brand Jordan Classic, ku ai u emërua si bashkë-MVP me Harrison Barnes. Në qershor 2010, Irving ishte pjesë e ekipit fitues të medaljes së Artë të Shteteve të Bashkuara në kampionatin FIBA ​​Under-18 Under-18.

Ceveland Cavaliers(2011-2017)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2011-12: Rookie e Vitit Irving njoftoi se do të heqë dorë nga tri sezonet e tij të fundit të kualifikimit dhe do të hyjë në draftin e NBA 2011, ku ai u zgjodh me zgjedhjen e parë të përgjithshme nga Cleveland Cavaliers. Irving nënshkroi një kontratë me Cleveland Cavaliers së bashku me shokun e ri të rradhës Tristan Thompson më 10 dhjetor 2011. Të dy Irving dhe Thompson u emëruan në Rising Stars Challenge 2012. Irving luajti për ekipin Chuck ndërsa Thompson luajti për ekipin Shaq. Irving shënoi 34 pikë në ndeshje, duke përfshirë edhe 8-8 nga radhët e tre pikëve, dhe fitoi nderimet e MVP. Për sezonin, Irving fitoi çmimin NBA të Rookie të Vitit 2012, duke fituar 117 vota të mundshme në vendin e parë. [29] Ai ishte gjithashtu e vetmja zgjedhje e njëanshme për ekipin e parë të All-Rookie NBA. Për sezonin, Irving mesatarisht 18.5 pikë, 5.4 ndihmon dhe gjuajti 46.9 për qind nga fusha, duke përfshirë 39.9 për qind në tre pikë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ryan, Conor (25 qershor 2013). "Sharing talent on a big trip home". Herald Sun (në anglisht). Marrë më 8 korrik 2021.
  2. ^ Boyer, Mary Schmitt (26 qershor 2011). "For Kyrie and Dred Irving, a long, winding road took them to a magical draft night (and the Cleveland Cavaliers)". cleveland.com (në anglisht). Marrë më 29 korrik 2021.
  3. ^ "Kyrie Irving Lost His Mother at a Devastatingly Young Age". Sports casting (në anglisht). 20 korrik 2020. Marrë më 29 gusht 2021.
  4. ^ http://www.bostonherald.com/sports/celtics/2018/02/celtics_notebook_kyrie_irving_psyched_for_paul_pierce_number_retirement