Nabil Bahoui

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nabil Bahoui
Nabil Bahoui (vs. DIF, 2014, cropped).jpg
Të dhënat personale
Data e lindjes5 shkurt 1991
Vendi i lindjesStockholm, Suedi
Gjatësia1,88 m (6 ft 2 in)
PozicioniSulmues anësor
Informacionet për klubin
Klubi aktualHamburger SV
Numri21
Karriera në rini
Mälarhöjdens IK
2003–2007IF Brommapojkarna
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2012IF Brommapojkarna56(17)
2010AFC United (huazim)8(1)
2013–2015AIK64(26)
2015–2016Al-Ahli10(0)
2016–Hamburger SV7(0)
Ekipi kombëtar
2010Suedia U-191(0)
2014–Suedia8(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Nabil Bahoui (Arabisht: نبيل بحوي‎‎; lindi më 5 shkurt 1991) është futbollistë suedezë i cili luan në skuadrën gjermane Hamburger SV.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nabil filloi të luajë në skuadrën Mälarhöjdens IK. Si i ri, ai ka luajtur edhe në Hammarby IF, IK Tellus dhe IF Brommapojkarna. Në skuadrën IF Brommapojkarna, ai ka luajtur për herë të parë në ndeshjen kundër IF Elfsborg.

Gjatë sezonit 2010, ai shkoi në skuadrën AFC United si huazim. Më 8 korrik 2015, Nabiln nënshkroi kontratë për klubin arabe Al-Ahli. Ky veprim u prit me kritika nga disa ekspertë suedezë të futbollit, kur tha se zhvillimin i ardhshëm i Nabilit do të mund të ndikohen negativisht pasi që luan në një ligë futbolli që mban një standard më të ulët se shumë ligat tjera në Evropë.[1][2]

Pas qëndrimit 6 muajshe në gadishullin arabik, Nabil shkoi për të luajtur në skuadrën gjermane Hamburger SV.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Håkan Mild kritiskt till Bahouis klubbval". Sverigesradio.se. 8 juli 2015. Läst 8 juli 2015.
  2. ^ "Han gör det för pengarna". SVT.se. 8 juli 2015. Läst 8 juli 2015.