Nacionalizmi rumun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Rumanisë
Rumania e Madhe

Nacionalizmi rumun është nacionalizmi që pohon se rumunët janë një komb dhe promovon bashkimin kulturor të rumunëve.[1][2] Variacioni i tij ekstremist është ultranacionalizmi rumun.[3]

Partitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tanishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të mëparshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lavinia Stan, Lucian Turcescu, Religion and Politics in Post-Communist Romania, Oxford University Press, 2007 p. 53
  2. ^ Irina Livezeanu, Cultural Politics in Greater Romania: Regionalism, Nation Building & Ethnic Struggle, 1918-1930, Cornell University Press, 2000, p. 4 and p. 302
  3. ^ Aristotle Kallis, Genocide and Fascism: The Eliminationist Drive in Fascist Europe, Routledge, 2008, p. 75