Nada Razpet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nada Razpet
U lind në (1948-12-12) 12 Dhjetor, 1948 (73 vjeç)
Domžale, Slloveni
Emrat e tjerëNada Šmon
ShtetësiaSllovene
Punësimifizikane

Nada Razpet (mbiemri i vajzërisë Šmon; e lindur më 12 dhjetor, 1948) është një fizikane sllovene.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nada Razpet lindi në vitin 1948 në Domžale, Slloveni. Nada Razpet u diplomua në vitin 1974 në Universitetin FMF të Lubjanës. Në vitin 2008, ajo mori një diplomë master nga një kurs special i arsimit të fizikës me detyrën: Trajtimi i Rrezatimit me Qasjen Hamiltonian[1].

Ajo ishte e punësuar si profesoreshë e matematikës dhe fizikës në Gjimnazin Bezhigrad, dhe më vonë në Institutin e Arsimit të Republikës së Sllovenisë si një këshillëtare e lartë në fushën e informatikës. Aktualisht ajo është e punësuar si asistente në Fakultetin e Edukimit të Universitetit të Koprës së Primorskës[2], gjithashtu është nënkryetare e DMFA.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zagovor magisterija: Nada Razpet". Marrë më 2009-08-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (sllovenisht)
  2. ^ "SICRIS Nada Razpet". Marrë më 2011-05-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (sllovenisht)