Nahija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Nahija ose Nahijë ishte njësi admnistrative në Perandorinë Osmane. Niveli i saj në sistemin administrativ i përgjigjet nivelit komunë në Kosovë. Nahija ishte nënndarje administrative më e vogël se sanxhaku, shih dhe komunë. Pshm.: "Kaçaniku ishte nahijë e sanxhakutShkupit"

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]