Nahomi Kawasumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nahomi Kawasumi
Nahomi-kawasumi-042217.png
Të dhënat personale
Emri i plotëNahomi Kawasumi
Data e lindjes (1985-09-23) 23 Shtator, 1985 (34 vjeç)
Vendi i lindjesKanagawa, Japonia
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2008–2016INAC Kobe Leonessa144(58)
2014Seattle Reign FC20(9)
2016–2018Seattle Reign FC70(18)
2016INAC Kobe Leonessa
2019–Sky Blue FC
Ekipi kombëtar
2008–Japonia90(20)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Nahomi Kawasumi (川澄 奈穂美 Kawasumi Nahomi?, lindur më 23 Shtator 1985) është një futbolliste japoneze.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 90 ndeshje dhe ka shënuar 20 gola.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[1][2]

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
2008 1 0
2009 2 0
2010 7 0
2011 13 6
2012 16 3
2013 11 3
2014 17 6
2015 11 1
2016 4 1
2017 0 0
2018 8 0
Gjithsej 90 20

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Japan Football Association(japonisht)
  2. ^ 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 Archived 11 August 2018[Date mismatch] at the Wayback Machine., 2016, 2017 Archived 23 March 2019[Date mismatch] at the Wayback Machine. Japan Football Association(japonisht)