Nanaimo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nanaimo (kthjellim).


Nanaimo
—  qytet  —
Pamje nga Nanaimo

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Distrikti rajonal Nanaimo
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°9′51″V 123°56′11″P / 49.16417°V 123.93639°P / 49.16417; -123.93639 (Nanaimo)Koordinatat: 49°9′51″V 123°56′11″P / 49.16417°V 123.93639°P / 49.16417; -123.93639 (Nanaimo)
Sipërfaqja 89,3 km2
Popullsia 78.692 banorë 2001
Dendësia 881,21 banorë/km2
Prefiksi -249
Kodi Postar nga V9R në V9V
Vendndodhja
Nanaimo is located in Kanadaja
Nanaimo
Nanaimo
www.nanaimo.ca/

Nanaimo është një qytetDistrikti rajonal Nanaimo, provinca Kolumbia Britanike, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 89.3 km² dhe popullsi 78692 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nanaimo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike