Distrikti rajonal Nanaimo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Distrikti rajonal Nanaimo (kthjellim).


Distrikti rajonal Nanaimo
Regional District of Nanaimo
—  distrikt rajonal  —
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Kryeqëndra Nanaimo
Gjuha zyrtare Anglisht
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°09′51″V 123°56′11″P / 49.164167°V 123.936389°P / 49.164167; -123.936389 (Distrikti rajonal Nanaimo)Koordinatat: 49°09′51″V 123°56′11″P / 49.164167°V 123.936389°P / 49.164167; -123.936389 (Distrikti rajonal Nanaimo)
Sipërfaqja 2.034,94 km2
Popullsia 138.631 banorë 2006
Dendësia 68,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Distrikti rajonal Nanaimo – harta_foto
www.rdn.bc.ca/

Distrikti rajonal Nanaimo është një distrikt rajonal në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Distrikti rajonal ka një sipërfaqe 2034.94 km² dhe popullsi 138631 banorë[1]. Nanaimo është kryeqëndra e distriktit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8. 2. 2012. Marrë më 22. 10. 2012..  Check date values in: |access-date=, |date= (help)

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbian Birtanike