Nancy Ajram

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nancy Ajram
نانسي عجرم
Nancy Ajram.jpg
Ajram duke performuar në një dasmë në Kajro, 2008
Lindi më (1983-05-16) 16 Maj, 1983 (37 vjeç)
Vendlindja Achrafieh, Liban
Emër tjetër arabisht: نانسي نبيل عجرم
Profesioni
Vitet aktiv 1998–2011
Qyteti ku jeton Beirut, Liban
Bashkëshorti Fadi El Hachem (2008-)
Fëmijë 2
Nancy Ajram
Informacione
Label
Instrument(e)vokalist, piano, tastierë, oud
Website
Official Website

Nancy Nabil Ajram (arabisht: نانسي نبيل عجرم, lindur më 16 maj, 1983) është një këngëtare libaneze, dhe fituese e trefishtë e World Music Award. Me mbështetjen e babait të saj, Ajram filloi të performojë si fëmijë dhe lëshoj albumin studio debutues në moshën 15 vjeçare.[1] Depërtimi i saj u bë me fillimin e bashkëpunimit të saj me prodhuesin e njohur Jiji Lamara, kur lëshoi hitin e saj të suksesshëm "Akhasmak Ah" dhe albumin e 3-të studio, Ya Salam. Në vitin 2004, ajo lëshoj albumin e saj të dytë ndërkombëtar më të shitur "Ah W Noss", i cili kishte disa këngë hit, duke përfshirë "Ah W Noss", "Lawn Ouyounak", "Oul Tani Keda" dhe "Inta Eyh".

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1998: Mihtagalak
 • 2001: Sheel Oyoonak Anni
 • 2003: Ya Salam
 • 2004: Ah W Noss
 • 2006: Ya Tabtab...Wa Dallaa
 • 2007: Shakhbat Shakhabit (Albumi i fëmijëve)
 • 2008: Betfakkar Fi Eih
 • 2010: Nancy 7
 • 2012: Super Nancy (Albumi i fëmijëve)
 • 2014: Nancy 8
 • 2017: Hassa Beek

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Biography". Nancy Ajram. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]