Natalia Morar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Natalia Morar në vitin 2015

Natalia Morar (rumanisht: Natalia Morari; Rusisht: Наталья Григорьевна Морарь) (e lindur më 12 janar të vitit 1984 në RSS Moldave) është një gazetare hulumtuese moldave për ruse revistë e New Times. Ajo ishte banore e përhershme[1] e Rusisë, derisa u dëbua në dhjetor të vitit 2007,  me sa duket për ekspozimin e korrupsionit në Rusi.[2] Lindur në Moldavi, ajo u zhvendos në Rusi në vitin 2002 për të studiuar sociologjinë në Universitetin Shtetëror të Moskës, të cilin e mbaroi në vitin 2007. Morar aplikoi për nënshtetësinë ruse, të cilën ajo duhej të merrte në prill 2008,[3] por shtetësia u mohua duke cituar arsyet e sigurisë kombëtare ..[4]

Hetimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2007, Morari shpërtheu tregimin rreth një rasti të pastrimit të parave që përfshinte Raiffeisen ZentralbankAustrisë dhe disa zyrtarë të lartë të administratës së Putinit, duke përfshirë Zëvendës Shefin e FSB-së Alexander Bortnikov.[5] Sipas saj, zyrtari i lartë i Bankës Qendrore ruse, Andrei Kozlov ishte vrarë për këtë arsye dhe heqjen e licencës nga banka e implikuar Diskont.[6]

Në mes të dhjetorit 2007, Morari botoi një artikull "Mjetet e zeza të Kremlinit" në të cilin ajo përshkroi se si një fond i gjerë politik i paligjshëm u përdor për të mbajtur të gjitha partitë kryesore politike në Rusi të varura nga autoritetet qendrore gjatë zgjedhjeve legjislative ruse 2007.

Protestat në Moldavi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 prill, Morar dhe aktivistë të tjerë organizuan një protestë para Parlamentit të Moldavisë, në lidhje me zgjedhjet parlamentare moldave, 2009. Ata e bënë këtë duke përdorur rrjete shoqërore si Twitter. Ajo nuk priste që më shumë se 300 vetë të paraqiten në grupin protestues, por mbi 10,000 erdhën në protestë, duke përfshirë udhëheqësit e partive kryesore të opozitës.[7]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "New Times Staffer Non-Grata in Russia". Kommersant. 17 dhjetor 2007. Arkivuar nga origjinali origjinali më dhjetor 1, 2008. Marrë më 2008-05-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Journalist's Expulsion Remains a Mystery Arkivuar 2008-02-17 tek Wayback Machine, Kommersant, December 18, 2007
  3. ^ "Natalia Morar, jurnalista care a infuriat Kremlinul", in România Liberă, 21 December 2008
  4. ^ "Morar to Be Held Accountable Under Constitution" Arkivuar 2008-12-11 tek Wayback Machine, Kommersant, August 25, 2008
  5. ^ "Чиновники уводят деньги на Запад". Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 maj 2008. Marrë më 31 maj 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Австрийская полиция может возбудить дело против ключевых чиновников Кремля, утверждает New Times NEWSru.com May 23, 2007.
  7. ^ "Moldova: civil society activists risk arrest" Arkivuar 2014-04-30 tek Wayback Machine, Amnesty International April 8, 2009

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]