Navagraha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Navagraha, një pikturë e Raja Ravi Varmës (dielli në qendër)

Navagraha janë nëntë trupa dhe hyjni qiellore që ndikojnë në jetën e njeriut në Tokë sipas hinduizmit dhe astrologjisë hindu . [1] Termi rrjedh nga nava ( sanskritisht: नव "nëntë") dhe graha ( sanskritisht: ग्रह , "planet, kapje, metimi, mbajtje"). Nëntë pjesët e navagrahës janë Dielli, Hëna, planetët Mërkuri, Venusi, Marsi, Jupiteri dhe Saturni dhe dy nyjet e Hënës . [2]

Termi planet fillimisht u përdor vetëm për pesë planetët e njohur (dmth., të dukshëm me sy të lirë ) dhe përjashtonte Tokën. Termi u përgjithësua më vonë, veçanërisht gjatë Mesjetës, për të përfshirë diellin dhe hënën (nganjëherë të referuara si "drita"), duke bërë gjithsej shtatë planetë. Shtatë ditët e javës të kalendarit hindu korrespondojnë gjithashtu me shtatë planetët klasikë dhe emrat e ditëve të lidhura me kulturën evropiane, dhe emërtohen në përputhje me rrethanat në shumicën e gjuhëve të nënkontinentit Indian . Shumica e tempujve hindu në mbarë botën kanë një vend të caktuar kushtuar adhurimit të navagrahave.

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Navagrahas:[3]
No. Image Name Western equivalent Day
1. Surya Dielli E diela
2. Chandra Hëna E hëna
3. Mangala Marsi E marta
4. Budha Mërkuri E mërkura
5. Bṛhaspati Jupiteri E enjtja
6. Shukra Venusi E premtja
7. Shani Saturni E shtuna
8. Rahu Nyja ngritëse e Hënës
9. Ketu Nyja rënëse e Hënës
  1. ^ Roshen Dalal (2010). Hinduism: An Alphabetical Guide. Penguin Books. fq. 280. ISBN 978-0-14-341421-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Sanskrit-English Dictionary by Monier-Williams, 1899
  3. ^ Roshen Dalal (2010). Hinduism: An Alphabetical Guide. Penguin Books. fq. 280. ISBN 978-0-14-341421-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)