Nayanthara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nayanthara
Nayanthara në 2023
U lind në
Diana Mariam Kurian

(1984-11-18) 18 nëntor 1984 (39 vjeç)
ShkollimiMar Thoma College (Bachelor i Arteve)
Profesioni
  • Aktore
  • producente
Vite aktiviteti2003–tani
Vepra të shquara
Full list
Bashkëshorti/ja
(m. 2022)
Fëmijë2
Nënshkrimi

Nayanthara (e lindur Diana Mariam Kurian ; 18 nëntor 1984) është një aktore indiane që punon kryesisht në filmat Tamil, Telugu, Malajalam, Hindi dhe Kanada . Një nga aktoret më të paguara në Indi, ajo ishte e vetmja aktore indiane e Jugut që u shfaq në listën e Forbes India "Celebrity 100" të vitit 2018. [1] [2] [3] Ajo ka luajtur në më shumë se 80 filma në një karrierë që përfshin mbi dy dekada dhe ka fituar çmime të shumta, duke përfshirë pesë Filmfare Awards South . [4] [5] Ajo është quajtur "Zonja Superstar" e kinemasë së Indisë së Jugut. [6] [7]

  1. ^ "Nayanthara, PV Sindhu and Saina Nehwal highest paid women in south: Forbes 100 list". 5 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2021. Marrë më 5 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "sify.com". Sify. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2020. Marrë më 11 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Mukhopadhyay, Anindita (18 nëntor 2020). "Happy birthday Nayanthara! Stunning transformation of Tamil's 'superstar' that will leave you awestruck". Times Now News. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2020. Marrë më 11 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Nayanthara, The Unconventional Superstar". Forbes India (në anglisht). Marrë më 12 prill 2023.
  5. ^ "Birthday Special: 7 Reasons Why Nayanthara Is The Lady Superstar | Sambad English" (në anglishte amerikane). 18 nëntor 2020. Marrë më 12 prill 2023.
  6. ^ Divya J Shekhar. "Nayanthara, the unconventional superstar". Forbes India. Marrë më 12 tetor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Why Kolamaavu Kokila Nayanthara is Lady Superstar of Tamil cinema". India Today. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2019. Marrë më 11 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)