Ndihmë:Si të citosh Wikipedian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
1leftarrow.png Ndihmë:Përmbajtja

Citing Wikipedia

Shkurtesat [+]
WP:CW
WP:CITEWIKI


Një paralajmërim para se të citoni në Wikipedia[redakto | redakto tekstin burimor]

Si me çdo burim, sidomos një me autorësi të panjohur, ju duhet të jeni të kujdesshëm dhe të pavarur duhet të verifikoni saktësinë e informacionit, nëse mund të përdoret në Wikipedia. Për shumë qëllime, por veçanërisht në qëllime akademike, Wikipedia nuk mund të jetë një burim i pranueshëm [1], disa profesorë dhe mësuesit mund të refuzojë materiale që janë plotësisht me burim nga Wikipedia. Megjithatë, shumë nga përmbajtja në Wikipedia është e vetë referuar, një alternativë është që të citojmë burim të besueshëm në vend të vetë artikullit.


Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Anthropology 333 syllabus from American River College. Vizituar në 7 shkurt 2006. „Do NOT use Wikipedia or other online or print encyclopedias as a source for your paper.“