Jump to content

Ndjenja antirome

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ndjenja antirome (e quajtur edhe anticiganizëm, antiromanizëm, romafobi ose antiziganizëm ) është një formë fanatizmi që përbëhet nga armiqësia, paragjykimi, diskriminimi, racizmi dhe ksenofobia, e cila u drejtohet posaçërisht njerëzve romë. Grupeve shëtitëse jo-rome në Evropë, si Udhëtarët Yenish, Irlandez dhe Malësor u jepet shpesh emri "cigan" dhe si rezultat, ata shpesh ngatërrohen me popullin rom. Si rezultat, ndjenjat që fillimisht i drejtoheshin popullit rom drejtohen edhe ndaj grupeve të tjera të udhëtarëve dhe shpesh quhen ndjenja " anticigane ".

Termi Anticiganizëm njihet nga Parlament Evropian dhe Komision Evropian si dhe nga një pjesë e gjerë e shoqërisë civile. [1] [2]

gjuhën rome, Rom është një emër mashkullor, që do të thotë 'burrë i grupit etnik rom' ose 'burrë, me shumësin Roma . Megjithatë, në shumë e raste, në gjuhë të tjera Rom përdoret aktualisht si një term përshkrues për njerëzit e të gjith gjinive . [3]

  1. ^ "Antigypsyism: Reference Paper" (PDF). Antigypsyism.eu. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 shkurt 2020. Marrë më 24 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ But is omitted from the online Oxford English Dictionary
  3. ^ n/a, Glosbe (2021-08-27). "Rom in Romany (English-Romany dictionary)". English-Romany Dictionary | Glosbe. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)