Ndryshuesi i rrjetit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Avaya ERS 2550T-PWR, një ndryshues Ethernet me 50 porte.

Një ndryshues rrjeti (Anglisht: Network switch) është pajisje rrjeti që lidh pajisjet në një rrjet kompjuterik duke përdorur ndërrimin e paketave për të marrë dhe përcjellë të dhënat në pajisjen e destinacionit.

Një ndërprerës rrjeti është një urë rrjeti me shumë porta që përdor adresat MAC për të përcjellë të dhënat në shtresën e lidhjes së të dhënave (shtresa 2) e modelit OSI. Disa switch gjithashtu mund të përcjellin të dhëna në shtresën e rrjetit (shtresa 3) duke përfshirë gjithashtu funksionalitetin e rrugëzimit. Ndërprerës të tillë zakonisht njihen si ndërprerës me shtresa 3 ose ndërprerës me shumë shtresa.[1]

Ndërprerësit për Ethernet janë forma më e zakonshme e ndërrimit të rrjetit. Ura e parë MAC[2][3][4] u shpik[5] në 1983 nga Mark Kempf, një inxhinier në grupin Networking Advanced Development të Korporatës Digital Equipment. Produkti i parë Bridge me 2 porte (LANBridge 100) u prezantua nga ajo kompani pak më vonë. Kompania më pas prodhoi ndërprerës me shumë porta si për Ethernet ashtu edhe për FDDI si GigaSwitch. Digital vendosi të licencojë patentën e saj MAC Bridge në një bazë pa honorare, jodiskriminuese që lejoi standardizimin IEEE. Kjo i lejoi një sërë kompanive të tjera të prodhonin ndërprerës me shumë porta, duke përfshirë Kalpana.[6] Ethernet ishte fillimisht një medium me akses të përbashkët, por prezantimi i urës MAC filloi transformimin e tij në formën e tij më të zakonshme pikë-për-pikë pa një domen përplasjeje. Ndërprerësit ekzistojnë gjithashtu për lloje të tjera rrjetesh duke përfshirë Fiber Channel, Asinchronous Transfer Mode dhe InfiniBand.

Ndryshe nga shpërndarësit e përsëritësve, të cilët transmetojnë të njëjtat të dhëna nga çdo port dhe i lënë pajisjet të zgjedhin të dhënat që u drejtohen atyre, një ndërprerës rrjeti mëson identitetet e pajisjeve të lidhura dhe më pas i përcjell të dhënat vetëm në portin e lidhur me pajisjen në të cilën ndodhet. drejtuar.[7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Thayumanavan Sridhar (shtator 1998). "Layer 2 and Layer 3 Switch Evolution". cisco.com. The Internet Protocol Journal. Cisco Systems. Marrë më 2014-08-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stewart, Robert; Hawe, William; Kirby, Alan (prill 1984). "Local Area Network Connection". Telecommunications. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ W. Hawe, A. Kirby, A. Lauck, "An Architecture for Transparently Interconnecting IEEE 802 Local Area Networks", technical paper submitted to the IEEE 802 committee, document IEEE-802.85*1.96, San Diego CA, October 1984.
  4. ^ Hawe, William; Kirby, Alan; Stewart, Robert (1987). Advances in Local Area Networks. IEEE Press. fq. Chapter 28. ISBN 0-87942-217-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ United States Patent 4,597,078
  6. ^ Robert J. Kohlhepp (2000-10-02). "The 10 Most Important Products of the Decade". Network Computing. Arkivuar nga origjinali më 2010-01-05. Marrë më 2008-02-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Hubs Versus Switches – Understand the Tradeoffs" (PDF). ccontrols.com. 2002. Marrë më 2013-12-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)