Nelson (Kolumbia Britanike)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nelson (kthjellim).


Nelson
—  qytet  —
Nelson is located in Kanadaja
Nelson
Nelson
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Distrikti rajonal Central Kootenay
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°30′V 117°17′P / 49.500°V 117.283°P / 49.500; -117.283 (Nelson)Koordinatat: 49°30′V 117°17′P / 49.500°V 117.283°P / 49.500; -117.283 (Nelson)
Lartësia 535 m (m.n.d)
Sipërfaqja 11,93 km2
Popullsia 10.230 banorë 2011
Dendësia 857,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-8
Prefiksi 250
Kodi Postar V1L
www.nelson.ca/

Nelson është një qytetDistrikti rajonal Central Kootenay, provinca Kolumbia Britanike, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 11.93 km² dhe popullsi 10230 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nelson – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike