Newhalen, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Newhalen, Alaska
Anglisht : Newhalen
qytet
Vendndodhja
Newhalen, Alaska is located in SHBA Alaska
Newhalen, Alaska
Newhalen, Alaska

Koordinatat: 59°43′32″V 154°53′40″P / 59.72556°V 154.89444°P / 59.72556; -154.89444

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Lake and Peninsula
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 21.6 km2
 •  tokësore 15.7 km2
 •  ujore 5.9 km2
Lartësia 19 m (m.n.d.)
Popullsia 133 banorë (2007)
Dendësia 10.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi October 26, 1971[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Prefiksi 907
Koordinatat 59° 43′ 32″ Veri

154° 53′ 40″ Perëndim

Newhalen, Alaska (Newhalen) është një qytet në qarkun Lake and Peninsulashtetit federal Alaska, SHBA. Në Newhalen, Alaska jetojnë 133 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 10.2 banor/km2 (26.4 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 21.6 km2 (8.3 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 19 m (62 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Directory of Borough and City Officials 1974". Alaska Local Government. Juneau: Alaska Department of Community and Regional Affairs. XIII (2): 57. janar 1974. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Newhalen, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale