Jump to content

Nexhat Jakupi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nexhat Jakupi është një politikan shqiptar nga Maqedonia e Veriut .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u lind më 10 korrik 1973 në qytetin e Gostivarit . Ka diplomuar në Universitetin e Mjekësisë në Sofje dhe më pas në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Shkupit . Në periudha të ndryshme ka punuar në Komitetin Norvegjez për çështje të refugjatëve, në qendrën mjekësore në Gostivar e të tjera. Nga viti 2005 deri në vitin 2008 ka punuar në klinikën kirurgjikale të Qendrës Klinike Universitare në Shkup. Ka qenë nënkryetar i komunës së Gostivarit. Nga viti 2008 deri në vitin 2011 ka qenë Ministër i Mjedisit dhe Planifikimit. Që nga viti 2011 është përfaqësues kombëtar [1] .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Биография на сайта на Народното събрание на Република Македония