Nexhati Zekerija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nexhati Zekiriya (Necati Zekeriya) është shkrimtar turk për fëmijë, autor i tregimeve të shkurtra dhe përkthyes nga Republika Socialiste e Maqedonisë . Libri i tij më i famshëm është Fëmijët e Rrugës sonë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në qytetin e Shkupit në vitin 1928 në një familje turke . Ka diplomuar në Fakultetin Filozofik të Universitetit të Shkupit . Punoi si redaktor në redaksinë e gazetës " Birlik " në NIP "Nova Maqedoni". Është anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Maqedonisë që nga viti 1951. Ai është autor i fdisa librave. Ai vdiq në Novi Sad në vitin 1988.

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Lirika (1950),
 • Këmbana e shkollës (poezi për fëmijë, 1952),
 • Shpatar lepuri (poezi për fëmijë, 1953),
 • Kade sum (poezi, 1953),
 • Nusja (poezi, 1954),
 • Vathë të kuq (poezi për fëmijë, 1958),
 • Fëmijët e rrugës sonë (tregime për fëmijë, 1961),
 • Bukuroshja e Fjetur (poezi për fëmijë 1964),
 • Ljubov (poezi, 1965),
 • Fëmijët e Rrugës së Vjetër (tregime për fëmijë, 1966),
 • Pika (poezi, 1967),
 • Fëmijët e Rrugës së Re (tregime për fëmijë, 1967),
 • Orhan (tregime për fëmijë, 1973),
 • Kur është Gjelbër (poezi, 1975),
 • Variacione mbi Lorkën (poezi, 1977),
 • Romeo dhe Zhuljeta nga rruga jonë (Tregime për fëmijë, 1978),
 • Të vjetra blej, të reja shes (Tregime për fëmijë, 1982).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]