Nexhua Ganem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nexhua bin Landen lindur Ganem (lindi më 1959)[1] ishte gruaja e parë dhe vajza e dajës së Osama bin Landenit. Ajo ishte e njohur si Umm Abdallah (nëna e Abdallahit).[2] Ajo u martua me Osamën në vitin 1974 në moshën 17 vjeçare në Latakia. Ajo ka udhëtuar me Osamën në Sudan dhe Afganistan. Sipas Ebu Xhandal, ajo u zhvendos nga Afganistanit para 11 shtatorit dhe nuk u kthye më. Në vitin 2005, Huttaifa Azzam ka thënë se ajo kishte jetuar në Damaskë bashkë me djalin e saj Abdul Rahman.[2] Sipas disa anëtarëve të ngushtë të familjes, nëna e Nexhuas vdiq pasi ndëgjoi se dhëndri i saj vdiq.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Najwa bin Laden, Omer bin Laden, Jean Sasson. Growing Up Bin Laden: Osama's Wife and Son Take Us Inside Their Secret World. f. 292. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
  2. ^ a b L. Bergen, Peter (20 janar 2006). The Osama bin Laden I Know: An Oral History of al Qaeda's Leader. Simon & Schuster. f. 402. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Theodoulou, Michael. "Osama bin Laden's mother-in-law 'collapsed and died on news of his death'". The National. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)