Jump to content

Nezakci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nezakci

Nezakci (latin. Nesactium, istrisht. Vizače, kroatisht: Nezakcij , italisht: Nesazio) ishte një qytet i lashtë i fortifikuar dhe fortesë në kodër e fisit ilir Histri. Rrënojat e saj janë të vendosura në jug të Istrisë, Kroaci, midis fshatrave Muntić dhe Valtura .

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]